Podstawowa wiedza

Często zadawane Pytania

Wystarczy, że przyniesiesz ze sobą ciemny strój bez elementów odblaskowych:

  • obcisła koszulka (krótki lub długi rękaw),
  • krótkie spodenki (do połowy uda lub krótsze),
  • krótkie skarpetki (pod kostkę).

Dodatkowo jeśli masz długie włosy (do połowy pleców lub dłuższe), to zabierz ze sobą coś do ich spięcia.

Aby przystąpić do badania NIE jest wymagane uprzednie przygotowanie. Wystarczy, że przyniesiesz ze sobą ciemny strój bez elementów odblaskowych:

  • obcisła koszulka (krótki lub długi rękaw),
  • krótkie spodenki (do połowy uda lub krótsze),
  • krótkie skarpetki (pod kostkę).

Dodatkowo jeśli masz długie włosy (do połowy pleców lub dłuższe), to zabierz ze sobą coś do ich spięcia.

Badanie trwa od 30 minut do godziny. Prosimy o przybycie 15 minut przed badaniem w celu zarejestrowania się oraz przebrania.

W przypadku badania chodu osób dorosłych, istotne jest to aby pacjent potrafił przejść samodzielnie i nieprzerwanie 4 metry w linii prostej.

W przypadku badania dzieci, nie mogą one mierzyć więcej niż 130 cm oraz muszą potrafić przejść samodzielnie i nieprzerwanie 4 metry w linii prostej.

Badania biegu odbywają się na bieżni znajdującej się w laboratorium. Na początku osoba badana jest informowana o przebiegu badania, a następnie biegnie na bieżni o zadanej prędkości.

Badanie w ENforce LAB zapewnia kompleksowe informacje na temat ruchów w stawach kończyn dolnych oraz ruchów miednicy podczas poszczególnych faz chodu/biegu. Końcowym wynikiem badania będzie zwięzły raport który przejrzyście zaprezentuje charakterystykę twojego chodu/biegu oraz ukaże go na tle uśrednionych wyników referencyjnych. 

Wyniki w takiej postaci pomogą w diagnozie wielu nieprawidłowości układu ruchu np. prowadzących do degradacji stawów i przydadzą się przy wizycie u specjalisty. Dodatkowo wyniki badania biegu pozwolą na dogłębną analizę techniki oraz poszczególnych parametrów biegowych.

Oczywiście, możesz mieć oko na swoją pociechę… lub odpocząć chwilę przy kawie 🙂

Nie, badanie chodu w ENforce LAB odbywa się w skarpetkach na płaskim podłożu.

W przypadku badania biegu prosimy o zabranie swojego obuwia do biegania.

Oczywiście! Tylko nie zapomnij nas oznaczyć @enforce.lab

Nie, do wykonania badania nie jest potrzebne skierowanie od lekarza ani konsultacja z nim – to raport z badania w ENforce LAB może być podstawą do wizyty u lekarza.

Tak, do Waszej dyspozycji są dwie niezależne przebieralnie.

Tak, przyjmujemy płatności bezgotówkowe.

Tak, prosimy o przybycie 15 minut przed badaniem w celu zarejestrowania się oraz przebrania.

ENforce LAB

granatowy napis enforcelab

podstawowa wiedza & terminologia

Co to jest Motion Capture i jakie są jego atuty?

Najdokładniejszy system pomiarowy na świecie – to możemy przeczytać na stronie producenta. Poparty badaniami naukowymi System Motion Capture OptiTrack™, który wykorzystujemy w ENforce LAB, jest innowacyjnym rozwiązaniem podczas standardowego badania chodu pacjenta. Kamery podczerwone zbierają informacje o położeniu markerów pasywnych na ciele pacjenta w czasie rzeczywistym. Dzięki temu ENforce LAB w sposób szybki oraz bardzo dokładny jest w stanie przeanalizować jakość chodu.

Co możemy otrzymać dzięki badaniu chodu?

Chód jest najpowszechniejszym sposobem lokomocji człowieka. Kompleksowe badanie chodu w ENforce LAB pozwala na szczegółową analizę poszczególnych segmentów kończyn dolnych człowieka. Na podstawie zebranych danych możemy określić parametry, które charakteryzują chód danego pacjenta. Jest to na tyle istotne, iż pozwala to na przedwczesne wykrycie możliwych patologii chodu, prowadzących np. do degeneracji stawów.

Czym zajmuje się biomechanika ruchu?

Badania biomechaniczne dotyczą szerokiego obszaru działań. Są naukowym podejściem dotyczącym stanów równowagi oraz ruchu człowieka. Zajmują się analitycznym opisem ruchu ciała, w celu np. poznania sił i momentów sił działających na człowieka.

W jaki sposób opisywany jest chód?

Chód, podobnie do odcisku palca, jest indywidualną cechą danego człowieka. Charakteryzuje się parametrami czasowo-przestrzennymi takimi jak: długość kroku, częstotliwość stawianych kroków itd. Dodatkowo wyróżnia się dwie główne fazy: wymachową oraz podporową, przy czym każda z nich ma swoje podfazy. 

Znajdziesz nas na

social media